Od 1 Stycznia 2022 r czekają nas zmiany w opodatkowaniu najmu wprowadzone przez tzw. Nowy Ład. Nowe zasady zakładają odejście od opodatkowania w oparciu o zasady ogólne. Podatnicy będą mieli możliwość rozliczania się wyłącznie na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zmianę tą odczują przede wszystkim osoby prywatne, które inwestują swoje oszczędności w nieruchomości pod wynajem. Nie będą oni mogli od tej pory wrzucić w koszty nakładów na remonty, ulepszenia lokali mieszkalnych przeznaczonych na wynajem.
Opodatkowanie najmu prywatnego bez wyboru
Do końca roku 2021 każdy podatnik mający przychody z najmu mógł zadecydować czy z urzędem skarbowym rozliczy się na zasadach ogólnych czy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych 8,5%. Taki wybór dawał elastyczność w wyborze opodatkowania w zależności od poniesionych przez inwestora kosztów. Dla osoby prywatnej posiłkującej się kredytem hipotecznym przy zakupie mieszkania pod wynajem bardziej opłacalne były zasady ogólne, ponieważ dawały one możliwość wrzucenia w koszty uzyskania przychodu odsetek od kredytu. Z podobnej możliwości mogli skorzystać Ci, którzy zdecydowali się na inwestycję w remont i ulepszenia swojej nieruchomości. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych pozostawał nieskomplikowaną opcją odpakowania najmu dla osób, które nie mogły wykazać kosztów. Jednak i w tym sposobie rozliczania się z najmu zaszły w ostatnich latach zmiany. Od 2018 podatnicy osiągający przychód z najmu przekraczający 100 tyś zł muszą płacić, wyższą 12,5% stawkę podatku liczoną od nadwyżki ponad wspomnianą kwotę. Od 2022 wszyscy wynajmujący swoje mieszkania stracą możliwość wyboru opodatkowania – będą mieli obowiązek rozliczania się ryczałtem.
Nowy Ład i nowe zasady opodatkowania najmu prywatnego
Nowe zasady opodatkowania najmu zmienią sposób patrzenia inwestorów na wydatki związane z wynajmowanymi mieszkaniami. Wielu z nich będzie szukało oszczędności w remontach co z czasem może odbić się na standardzie wynajmowanych mieszkań. Zmiany bez wątpienia odczują również najemcy, ponieważ rosnące koszty wynajmujący będą chcieli zniwelować podnosząc czynsze. Konsekwencjami braku możliwości wyboru zasad ogólnych będzie również brak możliwości amortyzacji lokali mieszkalnych. Nie będzie także możliwości skorzystania z radykalnie podwyższonej kwoty wolnej od podatku.
Zasady ogólne opodatkowania najmu tylko dla prowadzących działalność gospodarczą
Od stycznia 2022 roku czekają nas radykalne zmiany w sposobie opodatkowania najmu. Osoby prywatne wynajmujące mieszkania bez wątpienia stracą na wprowadzeniu nowych zasad. To dla nich kolejny cios zadany przez ustawodawcę po wprowadzeniu drugiego progu podatkowego w ryczałcie. Negatywny wpływ na rynek najmu miał również wybuch pandemii Covid-19. W związku z wprowadzeniem zdalnej pracy i nauki, wiele osób zrezygnowało z przeprowadzki, a więc również z wynajęcia mieszkania. Warto odnotować, że wspomniane zmiany w prawie podatkowym będą dotyczyć, jak na razie, wyłącznie osób prywatnych. Przedsiębiorcy nadal będą mogli wybrać skalę podatkową jako sposób opodatkowania najmu.
Nowe zasady opodatkowania mają za zadanie schłodzić rozgrzaną gospodarkę i przyczynić się do zwiększenia przychodów budżetowych państwa. Osiągnięcie tego ostatniego celu może być jednak utrudnione z powodu ucieczki wynajmujących mieszkania w podatkową szarą strefę, a także wobec spadku liczby osób zainteresowanych wynajmem mieszkania w związku z jego rosnącymi cenami.
Pomimo tych okoliczności inwestycja w mieszkanie na wynajem nadal pozostaje jedną z najbezpieczniejszych oraz najbardziej opłacalnych dróg inwestowania swoich oszczędności. Zobacz jak wyglądają obecne ceny najmu na rynku krakowskim.