W dniu 28 kwietnia 2023 r. wchodzą w życie przepisy nowelizujące ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz Prawa budowlanego. Zgodnie z nimi do umów najmu i sprzedaży zawartych od tego dnia Właściciel mieszkania będzie musiał dostarczać najemcy lub kupującemu świadectwo charakterystyki energetycznej pod sankcją kary grzywny. Dotyczy to również mieszkań wynajmowanych wyłącznie krótkoterminowo.
Nowe przepisy są implementacją dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej. Celem nowych przepisów jest uzyskanie informacji o zapotrzebowaniu energetycznym lokali. Dzięki temu każdy najemca i kupujący będzie mógł oszacować koszty energii potrzebnej do ogrzania danego lokum. Ustawodawca zobowiązał do sporządzenia dokumentu właścicieli mieszkań, którzy wykorzystują swoje nieruchomości na cele inne niż własne potrzeby mieszkaniowe. W praktyce niemalże każdy właściciel budynku lub mieszkania będzie musiał sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej przed sprzedażą lub wynajęciem. Obowiązek dostarczenia takiego dokumentu spoczywa na sprzedającym lub wynajmującym w momencie podpisywania umowy sprzedaży lub najmu. Dotyczy to mieszkań wynajmowanych zarówno długo jak i krótkoterminowo Z obowiązku sporządzania świadectw zwolnione są budynki podlegające ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
INFORMACJE POTRZEBNE DO SPORZĄDZENIA ŚWIADECTWA ENERGETYCZNEGO
Sporządzaniem świadectw charakterystyki energetycznej zajmują się uprawnione do tego osoby posiadające wyższe wykształcenie techniczne: architekci, architekci krajobrazu, inżynierowie i magistrzy pożarnictwa oraz osoby, które ukończyły studia podyplomowe uwzględniające w programie zagadnienia związane z charakterystyką energetyczną budynków, wykonywaniem audytów energetycznych budynków, budownictwem energooszczędnym i odnawialnymi źródłami energii. Taka osoba będzie musiała zostać wpisana do centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków prowadzonego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Do sporządzania świadectwa energetycznego konieczne jest zebranie szeregu informacji na temat nieruchomości m.in:
- rok oddania do użytkowania
- adres lokalu,
- powierzchnię, wysokość pomieszczenia
- rzut mieszkania
- system ogrzewania lokalu (lokalne źródło piec gazowy, pompa ciepła, piece na paliwo stałe lub ogrzewanie miejskie).
- czy jest ogrzewanie podłogowe
- rodzaj systemu ogrzewania wody
- piętro lokalu i ilość kondygnacji w całym budynku
- rodzaj i grubość ocieplenia ścian, dachów
- rodzaj pokrycia dachowego i rodzaj jego ocieplenia
- konstrukcja stropów
- wentylacja: grawitacyjna czy mechaniczna
- czy jest klimatyzacja, ilość jednostek wewnętrznych.
CO GROZI ZA BRAK ŚWIADECTWA ENERGETYCZNEGO
Osoby zobowiązane do sporządzenia świadectwa energetycznego mogą spodziewać się kontroli organów państwowych po 28 kwietnia 2023 roku. W przypadku stwierdzenia, że właściciel nie przekazał takiego dokumentu przy podpisywaniu umowy najmu lub sprzedaży obiektu konsekwencją może być kary grzywny w wysokości do 5 tyś zł. Warto pamiętać o tym, że każde świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne 10 lat od daty jego sporządzenia. Po tym czasie konieczne jest sporządzenie nowego dokumentu. Podobnie jest w przypadku przebudowy lokalu lub np. zmiany systemu ogrzewania. W takim przypadku również konieczne staje się ponowne sporządzenie świadectwa energetycznego.